תיאור מקרה- מגרנה סביב הווסת


נעמה בת 28. נשואה +1 סובלת ממגרנות, המגיעות בסמוך לווסת. היא מתלוננת על כאב הממוקד בד"כ מעל עין ימין, המלווה לפעמים בבחילות והקאות. לדבריה: "אני יודעת שהמחזור מגיע, כי אני כולי בכאב וחוסר שקט יומיים לפני כן".

בתשאול בקליניקה עוד עלה שיש נטיה למצבי רוח בעיקר לאחר המחזור: "איך שנגמרת הווסת, אני שוקעת במין דכדוך לא ברור, שגם ממנו לוקח לי כמה ימים לצאת".

עוד היא מספרת, כי ארבעה ימים לפני המחזור, יש לה רצון עז, עד בלתי נשלט לדברים מתוקים ולהרבה פחמימות. והמחזור שלה הוא סדיר, כל 28 יום.

מהי מגרנה- מערבית

לא ברור לחלוטין , אך משערים שזהו צירוף של גורמים ווסקולרים נוירולוגים וביוכימיים. התוצאה היא שינוי בקוטר כלי הדם במוח. קודם להופעת כאבי הראש, כלי הדם מתכווצים ובזמן כאבי הראש הם מתרחבים. כאב הראש הינו תוצאה של הרחבת כלי הדם וגירוי מכני של קצות העצבים, תיאוריה זו מסבירה חלקית אך לא את כל השינויים הפיזיולוגיים הנצפים בעת התקף מיגרנה. נוירוטרנסמיטור סרטונין נחשב כבעל תפקיד עיקרי במהלך המיגרנה, רמתו יורדת בזמן התקף וזה גורם לכיווץ כלי הדם.

מגרנות מתוזמנות היטב

ההיפותלמוס הוא מבנה קטן במוח הקדמי, המכיל מרכזים רבים וחשובים השולטים במדדים, כגון: טמפרטורת הגוף, רעב, צמא, ,תפקוד מיני, ושינה. הוא משפיע על הפעילות ההורמונלית, עקב שליטתו בהפרשות בלוטת יותרת המוח. בנוסף, ההיפותלמוס גורם לבלוטת יותרת המוח להפריש שני הורמונים: LH, FSH בשחלות. הורמונים אלו מכינים את השחלה לקראת הביוץ ובנוסף גורמים לשחלה להפריש כמויות הולכות וגדלות של הורמוני המין פרוגסטרון ואסטרוגן. האסטרוגן והפרוגסטרון מכינים את הרחם ואת צוואר הרחם להפרייה ולהריון. כמות האסטרוגן מגיעה לשיאה בזמן הביוץ (בד"כ מדובר ביום ה- 14 של מחזור נורמלי). לאחר מכן כמות האסטרוגן יורדת בצורה דרמטית. כמות הפרוגסטרון מגיעה לשיאה שבוע אחר כך. בזמן הווסת רמת שני ההורמונים האלו מגיעה לשפל. הורמוני המין משפיעים לא רק על מנגנון הרבייה, אלא ביכולתם לשנות התנהגות, מצבי רוח, מצב כלי דם, חילוף חומרים וחילוף חומרים של רקמת העצם. הירידה בכמות האסטרוגן בזמן הווסת מביאה להיווצרות מיגרנה מנסטרואלית (מגרנה המופיעה לפני הווסת).

ובעיניים סיניות

לפני שממשיכים – הערה חשובה ביותר : אתן סקירה קצרה על חוסר האיזון שיש לנעמה (בהיבט סיני) בהתייחס לאיברים כמו כבד וקיבה. חשוב לזכור שהרפואה הסינית מסתכלת בצורה אחרת על האיברים, ומתייחסת יותר לתכונות "האנרגטיות " שלהם. מכאן שאם ימצא ביטוי כמו "חוסר איזון בכבד, עודף בקיבה", זו לא סיבה לרוץ לעשות בדיקות דם ולחפש בעיות בתפקודי כבד, או לרוץ לבקש לוסק מהרופא (תרופה לאולכוס).

ובכן….

הכבד לפי הרפואה הסינית מהווה מעין מפקח ראשי על זרימה חלקה של אנרגיה ודם בגוף כולו, וכן על כיוון האנרגיה של כל איבר ואיבר בגוף.

מה זה אומר כיוון האנרגיה?

לכל איבר בגוף יש כיוון אנרגטי, שהרי צריך איזון וחלוקת כח וחיוניות לכל אזור בגוף. לצורך עניינה של נעמה, נדבר על אנרגית הכבד והקיבה.

הכבד – מאחר והוא אחראי על הזרימה החלקה של כל האיברים בגוף ומשול ברפואה הסינית למצביא, או בימינו לרמטכ"ל השולט ודואג שהכל יגיע ליעדו בסדר צבאי . מכאן שהכיוון האנרגטי שלו, יהיה לכל הכיוונים.

הקיבה- הקיבה שולטת על מערכת העיכול, ובאופן טבעי מערכת העיכול עובדת מלמעלה למטה, כך גם אנרגית הקיבה. במצב תקין, הקיבה מעבירה את תוצר עיבוד המזון אל המעי הדק והטחול.

כשיש חוסר איזון בכבד , ואין זרימה טובה של דם, יתכן ויקרה מצב בו הכבד לא מעביר אנרגיה חלקה וטובה לקיבה, ואז אנרגית הקיבה יוצאת מאיזון ובמקום להיות כלפי מטה, היא מתהפכת ועולה מעלה. אז יופיעו בחילות והקאות (יתכנו גם צרבות ושיהוקים).

הטיפול בנעמה

הטיפול התחלק לשניים, לפני הווסת ואחריה.

לפני הווסת : טיפול בתקיעות הכבד, שתהיה תנועה חלקה יותר וזרימה טובה יותר של אנרגיה ודם. אם אנרגית הכבד תהיה מאוזנת, היא לא תפגע בקיבה ולא תגרום לאנרגיה שלה לסטות ממסלולה. וכן , זרימה חלקה ורציפה של דם בכלי הדם, תמנע את כיווצם והרחבתם, מה שלמעשה ימנע את המגרנה.

אחרי הווסת: מאחר ונעמה התלוננה על מצבי רוח מדוכדכים לאחר הווסת. התמקדות הטיפול בדיקור ובפורמולה היתה בחיזוק אלמנט ייצור הדם בכבד ובעוד איברים המייצרים דם. ע"י כך הובטח בשאר מהלך החודש, מספיק חומר (דם), מה שיקל על הכבד את תפקודו (חוזרת לדימוי הרמטכ"ל. אם יש מספיק חיילים בצבא, הרבה יותר קל לפקח על כל האזורים ולגרום לשקט ואיזון. אם חסר כח עבודה, בהכרח יהיה מקום, אזור אחד לפחות שיפגע, יצא מאיזון ועם הזמן יגרום לחוסר איזון במקומות נוספים).

נעמה התחילה לעשות פעילות גופנית שלוש- ארבע פעמים בשבוע.

פעילות גופנית מגבירה יציאת רעלים, גורמת לזרימת דם טובה יותר, מגדילה נפח ריאות, מורידה דופק, שומרת מפני בריחת סידן ומינרלים מהעצמות וממפרקים, מורידה לחץ דם ומשפרת את תפקוד מערכת העיכול.

בפעילות גופנית מופרשים חומרים שנקראים אנדרופינים אשר גורמים לתחושה הטובה של אחרי הפעילות.

#הריון #אנדומטריאוזיס

 כל הזכויות שמורות לגבריאלה אלסנר  ©