שחלות פוליציסטיות


"שחלות פוליציסטיות" סביר להניח שכבר שמעת את צמד המילים הזה. הסיבה לכך נעוצה בוודאי בשכיחות הגבוהה של התופעה. למעשה, אחת מכל עשר נשים בגיל הפוריות תאובחן כבעלת שחלות פוליציסטיות.

אם כך, במה מדובר?

תסמונת השחלות הפוליציסטיות או באנגלית Polycyctic Ovary Syndrome\Disease (PCOS), הינה הפרעה אנדוקרינולוגית המהווה גורם שכיח ביותר לאי פוריות אצל נשים, הסיבה להיווצרותה נותרה כלא ידועה אך ישנן עדויות על רקע גנטי למחלה.

נשים המאובחנות כבעלות שחלות פוליציסטיות מדווחות על מספר תסמינים קלאסיים.

בראש ובראשונה, מחזורים לא סדירים, מחזורים מעטים או אפילו אי הופעת הווסת (אמנוראה).

בנוסף, כפועל יוצא לאי הסדירות ההורמונלית נשים רבות חוות הופעה של תסמינים חיצוניים כמו השמנת יתר (בעיקר השמנה בטנית), אקנה ושיעור יתר. אלו נגרמים כתוצאה של עודף באנדרוגנים (הורמוני מין זכריים) כמו טסטוסטרון, שעולים עקב תנגודת הגוף לאינסולין.

ההפרעה בווסת נובעת ממיעוט או מהיעדר ביוץ. במצב התקין, גדלים בשחלה מספר זקיקים ובתוך כל אחד מהם מבשילה ביצית. הביוץ קורה כאשר זקיק אחד מבשיל דיו ומשחרר את הביצית לכיוון החצוצרה שם היא אמורה לעבור הפריה. מכיוון שבתסמונת ישנה הפרעה למהלך ההורמונלי התקין לא קורה תהליך ביוץ. הזקיקים לא התפתחו דיים, ובניגוד למצב הטבעי הם לא מתנוונים ונספגים ולכן מופיעות מעין ציסטות על השחלות. צורתן של השחלות הפוליציסטיות מזכירה "מחרוזת פנינים" הודות לאותן ציסטות המעטרות אותן. השחלות יהיו גדולות יחסית (מעל 10 מ"מ) ומכילות מספר גבוה של זקיקים (לפחות 12 זקיקים המפוזרים בהיקף השחלה).

כיצד ניתן לאבחן את התסמונת?

הבדיקה הוודאית ביותר הינה בדיקת אולטרסאונד אשר תראה תמונה של שחלות מוגדלות (פי 1.5 עד 3 מהרגיל) עם ציסטות קטנות מרובות המלאות נוזל.

חוסר ביוץ לאורך זמן.

רמות גבוהות של הורמונים זכריים בדם (לרוב תבוצע גם בדיקת רמות FSH- LH). מספיקים שניים מהסימפטומים הנ"ל בכדי לקבוע אבחנה. בנוסף לבדיקה גופנית של תסמינים כמו מבנה גוף, אקנה, שיעור ייתר.

נשים אשר נוטלות גלולות לא יסבלו מהפרעה בווסת והן לא בהכרח סובלות מאותם התסמינים. לכן יהיה קשה יותר לאבחן אצלן את התסמונת. אך ישנן לא מעט נשים המאובחנות לאחר שפנו לגניקולוג על רקע קשיים להרות.

מדוע כל כך חשוב לטפל בתסמונת השחלות הפוליציסטיות?

הנשים הסובלות מהתסמונת חוות לרוב מחזורים ארוכים המלווים בעלייה ברמות האסטרוגן הגורם להתעבות רירית הרחם. מלבד העובדה כי הדבר גורם לדימום כבד בזמן הווסת, התעבות רירית הרחם יתר על המידה לאורך השנים והחשיפה לאסטרוגן יכולות לגרום לשינוי בתאי הרקמה, דבר שעלול להוביל למצב טרום סרטני ואף לסרטן הרחם.

נשים עם שחלות פוליציסטיות נמצאות בסיכון גבוה לפתח מחלות מטבוליות כגון השמנה, לחץ דם גבוה ותנגודת לאינסולין. ככל הנראה ייצור גבוה של אינסולין הוא הסיבה לרמות הגבוהות של ההורמונים הזכריים בדם. התא אינו קולט את האינסולין הנמצא בדם, רמות הסוכר בגוף עולות, מה שמביא לייצור של עוד אינסולין. ייצור מוגבר של אינסולין גורם לשחרור הורמוני מין זכריים המשבשים את הביוץ והמחזור. כמובן שכאשר המצב לא מטופל עולה הסיכוי לפתח סוכרת טייפ 2, מחלות לב וכלי דם. בקרב הריוניות המאובחנות עם התסמונת ישנו סיכוי לא נמוך לפתח סכרת הריון.

נמצא כי נשים "פוליציסטיות" סובלות יותר מדיכאון ומצבי רוח. נדרשים מחקרים נוספים בכדי להבין מהי הסיבה המדויקת אך ההשערות עוסקות בקשר שבין סוכרת, עמידות לאינסולין ודיכאון. ייתכן שהסיבה נעוצה דווקא בהפרעות ההורמונאליות המאפיינות את התסמונת ויכולות לגרום הן לתנודות במצב הרוח והן לבעיות קוסמטיות שעלולות לפגום בביטחון העצמי.

איך ניתן לטפל בתסמונת השחלות הפוליציסטיות?

הטיפול המערבי

כיום עוד לא נמצאה "התרופה" אשר מטפלת בשחלות פוליציסטיות. נשים צעירות המבקשות להסדיר את המחזור ולהפחית את תופעות הלוואי הפיזיות של התסמונת יקבלו לרוב גלולות בכדי להביא לדימום חודשי ושמירה על רירית הרחם. בניגוד להן, נשים אשר מעוניינות להרות יזדקקו לטיפול תרופתי הגורם לביוץ. הטיפול הראשון יהיה מתן איקקלומין. במידה והטיפול לא הצליח עוברים לרוב לטיפול עם זריקות המכילות הורמון FSH.

ישנה גם אופציה של טיפול בניתוח לפרוסקופיה המוצעת לנשים שהטיפול באיקקלומין לא צלח ומטרתו החזרת הביוץ. תופעות הלוואי הנגרמות מאותן תרופות מגוונות החל בגירוי שחלתי , מחסור בוויטמין בי 12, גלי חום, הפרעות עיכול ועוד.

הטיפול ברפואה סינית

מתמקד בכל מקרה לגופו מתוך התפיסה שכל אישה שונה. בעוד הרפואה המערבית בחרה לתת לתסמונת השחלות הפוליציסטיות שם כולל וטיפול דיי אחיד, ברפואה הסינית ישנם כמה מודלים אפשריים של אבחנה וטיפול. כל מודל מתייחס לסימפטומים נפוצים שונים ומתוך כך הטיפול בכל אישה הוא מעט שונה. הסיבה המרכזית לשחלות פוליציסטיות ברפואה הסינית היא הצטברות לחות וליחה שלהן השפעה רבה על המערכת הגניקולוגית. במקרה זה הביטוי להן מופיע בצורת ציסטות המלאות בנוזלים וגם במבנה הגוף המאפיין נשים הלוקות בתסמונת. הטיפול מתמקד בשלושה איברים עיקריים הכבד, הטחול והכליות במטרה לטפל בשחלות פוליציסטיות ותופעות הלוואי הסימפטומטיות.

הטיפול בכבד מאפשר להגיע לאיזון הורמונלי ונפשי (וההבנה ששניהם קשורים זה בזה) וכפועל יוצא יעזור לטפל באקנה ומצבי רוח למשל. כמו כן, הוא מאפשר הנעת דם טובה יותר (אל ווסת או מחזורים לא סדירים יכולים להיגרם ממה שמתואר ברפואה הסינית כתקיעות דם). חיזוק הטחול, במידה מסוימת קשור למערכת העיכול, ולסימפטומים כמו נפיחות, השמנה, תחושת כובד ותנגודת לאינסולין. ואילו הכליות מקושרות לאי פריון, למשק הנוזלים וגם הן משפיעות על מאזן הסוכר בגוף. עוד מתייחסים לסימני קור או חום אצל האישה ונעזרים באבחנת דופק ולשון. הטיפול ברפואה הסינית נעשה באמצעות דיקור, צמחי מרפא והמלצות תזונתיות אשר מהווה חלק מהותי בטיפול בתסמונת.

הטיפול בשחלות פוליציסטיות באמצעות הרפואה הסינית הינו בעל חשיבות גבוהה לנשים המעוניינות להסדיר את המחזור, לטפל בתופעות הלוואי ואלו המעוניינות להרות, במיוחד נשים הנמצאות בטיפוליי פוריות. מחקרים רבים מעידים כי שילוב רפואה סינית במהלך טיפולי פוריות מעלה משמעותית את סיכויי ההצלחה של הטיפול.

תזונה ופעילות גופנית אצל נשים עם שחלות פוליציסטיות

חשיבות התאמת התזונה והפעילות הגופנית אצל נשים עם PCOS היא אדירה וניתן להגיד שהן בגדר החובה. לצד הטיפול התרופתי, גם הרפואה המערבית מבינה בחשיבותם בטיפול בתסמונת. כבר הוזכר הקשר שבין תנגודת לאינסולין וייצור מוגבר של הורמוני מין זכריים המשפיעים על הביוץ והמחזור. לעיתים מספיקה הפחתה ברמת הסוכר בדם או ירידה במשקל (ברמה של 10% - 5%) בכדי להביא לביוץ.

לפעילות הגופנית חשיבות רבה. ראשית בשמירה על משקל תקין ובכך היא עוזרת לאזן רמות סוכר ואינסולין בגוף. שנית, נמצא קשר בין ירידה במשקל לאיזון רמות LH בדם שאיזונו חשוב ביותר במאזן ההורמונלי.

סוגי המזון השונים משפיעים שונה על קצב עליית האינסולין בגוף. במקרה של שחלות פוליציסטיות ההמלצה היא לצרוך מזונות בעליי ערך גליקמי נמוך. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שמזונות אלו גורמים לעלייה הדרגתית ולא חדה של סוכר ולכן לייצור אינסולין מופחת.

פחמימות פשוטות כמו סוכר לבן וחום, קמח לבן, תפוחי אדמה, דבש, ממתקים, שתייה ממותקת וכו'. הינם מזונות המתפרקים לסוכר ומעלים את רמות האינסולין הגבוהות ממילא אצל נשים עם PCOS. לכן מומלץ להפחית ואף להימנע ככל האפשר מצריכתם.

רצוי להפחית בצריכת שומנים, על מנת לשמור על משקל תקין.

להקפיד על ארוחות מסודרות בשעות קבועות ולהפחית באכילה לילית כל אלו תורמים לאיזון רמות הסוכר.

מה כן לאכול?

רצוי להרבות באכילת פירות וירקות טריים. קטניות, שקדים ואגוזים, פחמימות מורכבות כמו קמח ואורז מלאים

וסיבים תזונתיים הממתנים את קצב עליית הסוכר בדם.

בראי הרפואה הסינית חשוב לטפל בלחות ובליחה המובילים להיווצרות הציסטות ובאופן עקיף לקושי בביוץ. בכדי למנוע היווצרות לחות וליחה מומלץ להימנע מצריכת מוצרי חלב בעיקר חלב פרה, מזון שומני, מטוגן ופירות הדר.

מומלץ לאכול אוכל חם ומבושל ולהפחית במזונות "קרים" כמו סלטים וכריכים ומזון נא כמו סושי. מזונות הנחשבים כמחלישים את הטחול ומערכת העיכול. זאת למרות הנטייה שיש לאנשים לחשוב על המזונות הנ"ל כדליי קלוריות ומופחתים בשומן.

מזונות שמפחיתים ליחה:

שעועית אזוקי, מאש, גריסי פנינה, סלרי, כרישה, רוקט, נבטים, תה ירוק ותפוחים ירוקים.

רצוי לצרוך חלבון מן הטבע כגון סויה, קינואה ועדשים.

דגנים מלאים: אורז מלא, כוסמת, שיפון מלא.

חשוב מאד לאכול ארוחות ביניים על מנת לשמור על רמות סוכר תקינות ולהימנע מקפיצות סוכר.

תפריט לדוגמה

ארוחת בוקר:

 • דייסת שיבולת שועל על בסיס מים\ חלב שקדים עם פרי (בננה\ תותים\ אגס\ תפוח).

 • דייסת קונג'י (דייסת אורז סינית) עם גוג'י ברי.

 • שתי פרוסות לחם- רצוי כוסמין\ שיפון עם טחינה או חצי אבוקדו.

 • ביצה קשה כף טחינה או חצי אבוקדו.

ארוחת ביניים:

 • פרי אחד (תפוח\ אגס\ אפרסק\ שזיף) רצוי לשלב עם 2-3 אגוזי מלך או שקדים שעוזרים לשמור על רמות סוכר יציבות.

 • אם לא אכלת כבר בבוקר אפשר לאכול כעת פרוסת לחם מקמח כוסמין\ שיפון עם טחינה\ ממרח שקדיה\ חצי אבוקדו.

ארוחת צהריים:

 • מרק (עדשים\אפונה\ברוקולי\שעועית) עם תוספת אורז מלא\ גריסי פנינה במרק או בצד.

 • תבשיל קארי בחלב קוקוס עם ירקות עוף או טופו.

 • תבשיל עדשים מוגש עם אורז מלא בצד. או עם סלט ירקות טרי וטחינה.

 • סלט קינואה חם.

 • תבשיל כוסמת עם ירקות.

 • דג בתנור עם ירקות אפויים.

ארוחת ערב:

 • ביצה וסלט עם כף טחינה\ טונה.

 • מרק (כמפורט מעלה)

 • דייסת שיבולת שועל.

*להימנע מארוחות כבדות ובשעות מאוחרות בלילה.

לסיכום

תסמונת השחלות הפוליציסטיות (PCOS) הינה תסמונת הפוגעת ב 5%-10% מהנשים בגיל הפוריות. לא ידועה הסיבה להיווצרותה אך ידוע כי היא בעלת מרכיב גנטי.

התסמונת מאופיינת במחזורים לא סדירים ובעיות בביוץ. סימפטומים נוספים הם השמנה, שיעור יתר ואקנה.

נמצא כי אצל נשים בעלות שחלות פוליציסטיות ישנם ערכים גבוהים של הורמונים זכריים בדם המושפעים מרמות סוכר ואינסולין גבוהות. לרפואה המערבית אין עדיין טיפול המטפל בשורש הבעיה ולכן עולה החשיבות של שמירה על אורח חיים בריא ומאוזן. פעילות גופנית והתאמת תזונה ותוספי תזונה חיוניים בכדי להגיע לרמות מאוזנות של הורמונים, סוכר ואינסולין המשפיעים על הביוץ.

לרפואה הסינית כלים רבים היכולים להביא לשיפור ואיזון מטופלות בעלות שחלות פוליציסטיות. ההמלצה לנשים צעירות הסובלות משחלות פוליציסטיות היא לפנות לטיפול כמה שיותר מוקדם בכדי לאפשר לגוף להגיע לאיזון באופן טבעי טרם התחלת השימוש בגלולות ובכדי להכין את גופן להריון בעתיד.


 כל הזכויות שמורות לגבריאלה אלסנר  ©