תסמונת קדם וסתית ודרכי הטיפול ברפואה הסינית


נועה הגיעה אל הקליניקה במצב מיואש. היא סיפרה לי שניסתה כבר כל כך הרבה שיטות ותרופות אך כלום לא עוזר. כל חודש לקראת הופעת הווסת היא חווה שלל תסמינים כמו כאבי ראש נוראיים, עצבנות וכאבי בטן. "אני נואשת, את ברירת המחדל שלי" היא אומרת לי. " אני בת 27 ומאז ומתמיד שבועיים לפני שמגיע הווסת מתחיל הסבל. קודם כל מתחילות המיגרנות שגורמות לי להסתגר בחדר חשוך ולרצות פשוט להיעלם. כלום לא עוזר להן, אם אני לוקחת כדור הוא עוזר לשעה שעתיים ואחריהן הכאב חוזר. ככה יוצא שאני לוקחת 4 כדורים ביום טוב. לא פחות גרוע מזה היא העובדה שכל דבר קטן מתחיל לעצבן אותי. אני יודעת למה זה קורה לי אבל פשוט לא שולטת בזה. אני נכנסת בכל מי שחשוב לי ואחר כך מתחרטת על דברים שאמרתי, זה כל כך מתסכל אותי אני פשוט לא מכירה את עצמי. אני בת 27, אני אוהבת אנשים, לצאת ולבלות, אבל לפחות מחצית מהחודש החיים שלי מתהפכים, אני מפסידה מסיבות, בילויים ויש ימים שבהם אני לא מגיעה בכלל ללימודים. אני חייבת לטפל בזה, כי כבר נמאס לי לחיות ככה. "

מבירור נוסף עם נועה התברר שברקע יש גם אקנה וכאבי בטן חזקים שעוברים ביום השני לווסת.

עוד היא סיפרה שבהמלצת רופא הנשים שלה היא נוטלת גלולות למניעת הריון, כבר שנים.

נועה ממש לא לבד, נשים רבות סובלות מתסמינים בזמן ולפני הווסת

אצל חלק מהנשים מדובר בתסמינים קלים שאינם משפיעים באופן משמעותי על איכות חייהן ואצל אחרות מדובר בתופעה המשפיעה משמעותית על התפקוד היום יומי וגורמת להן אפילו להיעדר מהלימודים או מהעבודה ולהישאר בבית. התופעה קיבלה את השם תסמונת קדם ווסתית או כפי שמכונה באנגלית PMS - Premenstrual Syndrum .

תסמונת קדם ווסתית מאפיינת כשליש מהנשים בגילאי הפוריות (20-40).

התסמינים רבים ומגוונים, למעשה עד היום נרשמו כ200 סימפטומים הקשורים לסינדרום, אך ישנם כמה תסמינים נפוצים יותר והם עצבנות, מתח ודכאון. בפן הפיזי ייתכנו רגישות בשדיים, אקנה, כאבי פרקים או שרירים.

ההגדרה לתסמונות מחייבת הופעת התסמינים במהלך 10 הימים הקודמים לווסת שנעלמים עם הווסת או ביומיים שלאחר הופעתו. כאשר התסמינים מופיעים ברציפות במשך כמה מחזורים.

בין יתר הסימפטומים עליהם מדווחות הנשים נמנים סימפטומים פיזיים וסימפטומים רגשיים, והתנהגותיים. חלק מן הסימפטומים השכיחים לדוגמה:

סימפטומים פיזיים:

כאבי ראש

כאבי בטן ו\או נפיחות.

כאבי גב

סחרחורות

טשטוש ראייה

נפיחות ורגישות בשדיים

שלשול ו\ או עצירות

חשק למזונות מסוימים לרוב מתוקים או מלוחים.

סימפטומים רגשיים:

חרדה

נדודי שינה

עייפות

מצבי רוח משתנים

שינויים בחשק המיני

הסימפטומים מופיעים לרוב ביום 7- 14 של המחזור ועוברים סביב היום השני של הווסת.

הסיבה המובילה לתסמונת לא לגמרי ברורה. כנראה שיש קשר למחזוריות הביוץ, אך בבדיקות הורמונליות לא נמצאו הבדלים בין נשים הסובלות מהתסמונת ונשים שלא סובלות ממנה. מנתונים שנאספו בעניין עולה כי ישנו מעין "קצר בתקשורת" בין המוליכים העצביים במערכת העצבים המרכזית (בעיקר סרוטונין) לבין הורמוני המין. התסמינים מודגשים יותר בזמנים בהם מופיעים שינויים הורמונליים חדים למשל: גיל ההתבגרות, או לאחר לידה, או הפלה.

ישנן משפחות בהן התסמונת הקדם ווסתית מאפיינת את רוב הנשים במשפחה, נמצא גם כי לתאומות הנטייה לסבול ממנה יותר מה שמעיד על קשר גנטי.

מה ההסבר לפי הרפואה הסינית?

הסיבה לתסמונת קדם ווסתית בראי הרפואה הסינית קשורה לפעילות לא תקינה של שלושה איברים עיקריים: הכבד, הלב והטחול. אין מדובר בפגיעה מערבית אלא בפגיעה במערך האנרגטי של האיבר. כאשר האנרגיה (הצ'י) אינו זורם באופן תקין בגופנו, כלומר אם הוא זורם נגד כיוון התנועה הטבעי שלו, הגוף יוצא מאיזון. ישנם כמה מצבים המשפיעים על אותם איברים ויכולים לגרום לתופעות המאפיינות PMS:

תקיעות צ'י הכבד:

כאשר אנו חווים לחץ מתמשך או מתח הדבר משפיע על הכבד, והצ'י שלו נתקע. במצב כזה נחווה סימפטומים רגשיים כמו עצבנות, אי שקט, מתח, דיכאון, נטייה להתפרצויות זעם ושינויי מצב- רוח, חרדה, אשר יופיעו לפני הווסת. עוד תופעות שכיחות המאפיינות מצב זה הן כאבי בטן מתחת לצלעות, כאבי ראש, קשיי נשימה, עצירות ושלשול לסירוגין.

הווסת תהיה לרוב שופעת, ייתכן שילווה בהופעת קרישי דם קטנים וכאבי בטן תחתונה. לרוב עם התחלת הווסת או עד היום השני יעברו הסימפטומים.

עליית אש הלב וחוסר דם בלב:

על פי תאוריית חמשת האלמנטים אדמה, מתכת, מים, עץ (האלמנט המשויך לכבד) ואש (המשויך ללב). ניתן להסביר כי העץ מלבה את האש ולכן כשהכבד יוצא מאיזון הוא גורם לאש הלב לצאת אף היא מאיזון ולהתגבר. תופעות שנראה במצב זה מזכירות את המצב הקודם אך בעוצמה רבה יותר. נראה מצבים ממש על גבול חוסר שפיות. עצבנות ונטייה לתוקפנות, מצבי רוח חמורים (אפילו מאניה דיפרסיה), חרדה גדולה, בעיות שינה, דפיקות לב מואצות (פלפיטציות), סחרחורות, פנים אדומות, לשון אדומה, דופק מהיר, הזעה.

לאורך זמן ללא טיפול, האש גורמת ליובש, היא משפיעה על מערך הנוזלים בגוף ומכלה אותם. ביניהם הנוזל החשוב מכולם, הדם. כאשר יש חוסר דם נראה תופעות כמו בלבול, בעיות זיכרון, בעיות שינה, דכאון, ווסת דלה וחיוורת.

חולשת טחול, לחות וחום: האיבר האחרון אליו נתייחס בהקשר PMS הוא הטחול. ההשפעה הכי משמעותית על הטחול היא איכות המזון שאנו צורכים. צריכה מוגברת של מוצרי חלב, אוכל לא מבושל כמו סלטים ואוכל קר למשל, גלידה, מחלישים את הטחול ופוגעים בתפקודו. זה יתבטא בסימפטומים כמו ירידת אנרגיה, בעיות עיכול, נטייה להשמנה, חשק למתוק ומצב רוח ירוד. הטחול מפרק את המזון והופך את אנרגיה הזו לדם. לכן כשהוא נפגע הדבר פוגע גם באיכות הדם ואז נראה ווסת חלשה, בעיות שינה, דיכאון ועוד.

אולם, כאשר אנו צורכים מזון שומני ומטוגן, מזון תעשייתי ומזון מתובל ייתר על המידה (בעיקר חריף) קפה, אלכוהול וסוכר אנחנו פוגעים גם בטחול וגם בכבד. כאשר שני אלו לא מתפקדים כראוי נוצרת בגופנו לחות חמה זהו מונח סיני המסביר תופעות כמו אקנה, כאבי ראש, עצירות ושלשול, יציאות מסריחות מאד, פנים אדומות, נפיחות, כבדות, חוסר תיאבון, תחושת מועקה בחזה ודיבור לא ברור. גם חרדות והתפרצויות זעם אופייניות במקרה זה. סימפטום נוסף שיכול להתבטא הוא כאבי גב תחתון.

"אז איך תטפלי בי?" היא שאלה.....

הטיפול ברפואה המערבית:

לשמחתי, רוב ההמלצות כיום הן קודם כל לבצע שינוי באורחות חיים כגון תזונה ופעילות גופנית ורק במקרים מסוימים ינקטו פתרונות תרופתיים כגון גלולות, משככי כאבים ועוד.

גלולות למניעת הריון -

ההנחה כי הגלולות מונעות את הביוץ ולכן אותן נשים לא חוות סימפטומים שלפני הווסת. אולם מעבר לכך שלא נמצא באופן חד משמעי שהגלולות אכן עוזרות לתופעות, יש נשים אצלן הן גורמות אפילו להחמרה בכאב ושאר התופעות כמו גם סימפטומים נפשיים. חשוב לציין כי יש נשים שמדווחות על הקלה בסימפטומים בעקבות נטילת הגלולות, אולם לגלולות יש השפעות רחבות היקף על גופנו לאורך השנים.

משככי כאב-

לסובלות מכאבי ראש, כאבי בטן כאבי שרירים וכו' נהוג להמליץ על תרופות משככות כאב כמו איבופרופן או אספירין.

תרופות נוגדות דיכאון (ממשפחת SSRI)-

למטופלות הסובלות מדיכאון או חרדה ימליצו על תרופות נוגדות דיכאון, אלו תרופות המעלות את רמות הסרוטונין במוח (הורמון שנמצא קשר בינו לבין התסמונת) או לחלופין על טיפול התנהגותי או טיפול פסיכולוגי.

תרופות משתנות-

לנשים הסובלות מנפיחות ואגירת נוזלים יומלץ על תרופות מפחיתות אצירת נוזלים.

ואיך מטפלים ברפואה הסינית?

הטיפול ברפואה הסינית מתייחסת לשורש הבעיה ולא רק לסימפטומים. כפי שראינו קודם, הקשר בין אורח חיים תקין ובריאות האיברים הוא קריטי. בטיפול בתסמונת קדם וסתית הרפואה הסינית שמה דגש רב על שינויי אורחות חיים והתאמתם לכל אישה בפני עצמה.

לתזונה מאוזנת יש תפקיד מפתח במניעה של תסמינים רבים.

תזונה המסייעת לאיזון הורמונלי מבוססת על הרבה ירקות, ירקות שורש וירקות כתומים (דלעת, גזר, בטטה וכו') תומכים ומחזקים את הטחול, עלים וירקות ירוקים מנקים את הדם והכבד. קטניות, דגנים מלאים (אורז מלא, דוחן, גריסי פנינה, כוסמת), אצות ודגים, מעט בשר ומעט פירות.

רצוי מאד לצרוך מזון אורגני. אוכל פשוט וביתי לא מתועש ולא מתובל יתר על המידה.

חשוב להקפיד על שתיית מים.

מזונות מהם מומלץ להימנע או להפחית בצריכתם מפני שנמצא קשר ביניהם לבין החמרת התסמינים והכאב הם קפה, שוקולד, סוכר, מזון קר ולא מבושל, אלכוהול, בשר אדום ומזונות עתירי שומן רווי, צריכה של מוצרי חלב וגבינות צהובות קשות.

פעילות גופנית ושינוי ארוחות חיים

פעילות אירובית- קרדיווסקולרית של 30-45 דקות כשלוש פעמים בשבוע תעזור לצמצם את היקף ועוצמת התופעות הקדם ווסתיות. פעילות גופנית ממריצה את הדם ושומרת על זרימת אנרגיה תקינה בגוף.

לא חייבים לבצע פעילות מאומצת גם פעילות גופנית מתונה כמו טאי צ'י ושחייה ואפילו מדיטציה יש השפעות יעילות מאד על תופעות התסמונת.

עיסוי עצמי - בשבוע שלפני הווסת ניתן לעסות את אזור הבטן התחתונה ופנים הירכיים והשוק על מנת להזרים את הדם באזור הרחם ולמנוע תקיעות של דם או צ'י שמשמעותה כאב.

בטיפול ברפואה סינית משתמשים בנוסף להדרכה לשינויי אורח חיים גם בדיקור ושילוב של מספר צמחי מרפא הנקראים יחד פורמולה. הדיקור עוזר להשיב את האיזון לגוף ולאיברים שנפגעו. בעזרת הדיקור והצמחים ניתן להגיע לתוצאות משמעותיות והמטופלות מדווחות על הקלה כבר לקראת הווסת הקרובה. על תחושה אנרגטית טובה יותר ועל איזון נפשי.

תסמונת קדם וסתית היא תופעה אשר ניתנת לטיפול והיא איננה גזרה משמיים. אין סיבה לסבול כל חודש מחדש מתופעותיה ולהסתגר בבית. מספיקים שינויים קלים באורח החיים, יחד עם הדיקור בכדי להביא להטבה משמעותית באיכות החיים.


 כל הזכויות שמורות לגבריאלה אלסנר  ©